U naučnoj ali i narodnoj medicini poznata je lekovitost pojedinih biljaka u saniranju zdravstvenih problema ženskih polnih organa. U te svrhe najčešće se koriste kantarion, žalfija, kamilica i hajdučka trava. Ekstrakti ovih biljaka sadrže tanine, sluzi i etarska ulja koja deluju antiseptički, antiflogistički, fungicidno i adstrigentno (dr Jovan Tucakov – Lečenje biljem, str. 155).
Sastojci ekstrakata ovih biljaka eksperimentalno su dokazali svoje dejstvo protiv određenih bakterija i gljivica (dr Vlastimir Stamenković – Neškodljive lekovite biljke).
Vaginalete sadrže i uljani ekstrakt sveže šargarepe, kao prirodni izvor vitamina A, D i E koji se nalaze u dovoljnoj količini da pospeše revitalizaciju oštećenog epitela sluzokože vagine i ublažavaju tegobe kod bakterijskih i gljivičnih infekcija.
Vitamin E poboljšava mikrocirkulaciju oštećenog dela sluzokože, odstranjuje slobodne radikale (antioksidans) i ubrzava regeneraciju oštećenih ćelija.
Vaginalete se koriste za reepitelizaciju sluzokože grlića materice i vagine, pomažu u otklanjanju simptoma zapaljenja i leukoreje (belog pranja): svrab, bol, pečenje i uz ostalu terapiju pomažu bržem oporavku. Pokazali su se korisnim i u otklanjanju postmenopauzalnih simptoma ženskih polnih organa.
Način primene:
1 vaginaletu uveče pre spavanja u ležećem položaju staviti što dublje u vaginu. Tretman traje najčešće 5-10 dana. Po potrebi mogu se aplikovati i dva puta dnevno po jedna vaginaleta.