Bentonitna glina je nastala iz vulkanskog pepela. Uglavnom se sastoji iz minerala montmorilonita, ali su tu i gvožđe, kalijum, silicijum, magnezijum, natrijum i kalcijum, minerali čija su svojstva dobro poznata.
Bentonitna glina sadrži i delove algi dijatomeja, što joj daje organski karakter.
Glina je od pamtiveka proveren prirodni proizvod, a na mnogim mestima je pomenuta i u Bibliji, i kao preventiva i kao sredstvo isceljenja. Kada se bentonitna glina pomeša sa vodom, tada nabubri i stvara se naelektrisanje koje omogućava progresivnu eliminaciju toksina i patogena.
Aktivirana (hidratisana) glina pripada nanočesticama, što je svrstava u najefikasnija sredstva za prirodno čišćenje organizma. Osnovni aktivni sastojak gline je hidratisani aluminijum-silikat, poznat po antivirusnom dejstvu.
Organska komponenta gline posebno je značajna za vezivanje aktivnih supstanci i njihov prenos u dublje slojeve membrana crevne flore ili pak membrana krvnih kapilara. Organske komponente gline su poznati praantibiotici.
Glina je naučno dokazani emulgator, tako da njena aktivacija u kiseloj sredini želuca utiče na pojačavanje emulgacionih sposobnosti u tankom i debelom crevu. Emulgaciona svojstva gline ubrzavaju degradaciju lipidnih/masnih naslaga u crevima, te na taj način sprečavaju njihov membranski prenos u krvotok. Eliminacijom otrova u crevnoj flori, glina rasterećuje rad jetre, bubrega i žlezda s unutrašnjim lučenjem.
Bentonitna glina ima sledeća dejstva:
eliminiše toksične metale: olovo, bizmut, kadmijum, živa i dr;
eliminiše masne naslage u crevima, tkivu, krvi i limfi;
regeneriše oštećenu sluzokožu crevne flore;
smanjuje radioaktivnost tela, pre svega izazvanu radijumom i stroncijumom;
čišćenjem krvi, stimuliše rad koštane srži, osvežava hormonske žlezde, pre svega tiroidnu i nadbubrežne žlezde;
nadoknađuje oligoelemente u telu;
eliminiše višak žučnih kiselina iz debelog creva;
pozitivno deluje na uravnoteženje kiselo-baznih procesa u organizmu, pre svega na alkalotvorne procese;
eliminiše gasove u crevnoj flori (metan, amonijak, vodonik, vodonik-sulfide…);
pozitivno deluje na preraspodelu vode u organizmu;
omogućava apsorpciju hrane u tankom crevu;
čisti jetru od otrova;
usaglašava krvni i limfni tok tečnosti-elektrolita;
reguliše krvni pritisak;
smanjuje i eliminiše (naročito uz pravilno kombinovanje hrane) mladalačke promene na licu u obliku masnih bubuljica, akni, mitisera i sl.
Primena: Uveče u čašu sipati 2 dl vode, a potom u nju staviti jednu punu kafenu kašičicu (drvenu ili plastičnu, nipošto metalnu) gline, i poklopiti. Ne treba mešati, jer će glina sama postepeno pasti na dno čaše. Prvih 5-7 dana, ujutro piti na prazan stomak (pola sata pre jela) samo vodu, tj. bistri deo. Već posle nekoliko dana, možete ispijati i deo taloga, u cilju postepenog privikavanja organizma.
Sledeće tri nedelje, ujutro (na prazan stomak, najmanje 30 min. pre jela) piti prethodno promešan/promućkan kompletan pripremljeni sadržaj.
Korišćenje gline za piće u trajanju 8 nedelja preporučuje se na prelazu dva godišnja doba.
Starije i osetljivije osobe predviđenu dnevnu dozu mogu da podele na 3 dela, sa malo više vode.
Ovo je preporuka koja važi kada je u hrani manje dodataka – aditiva. Sada se korišćenje gline u svrhu detoksikacije pomera shodno karakteru hrane koju konzumiramo.
Preporučuje se da se, dok se pije glina, koristi i ulje Detox, tj. da prvi doručak bude sa svežim povrćem, mlevenim semenskim kulturama, uljem Detox i probiotičkim jogurtom/kefirom. Tada se glina može piti i duže od 8 nedelja.
Glina se može potopiti i u većoj količini. Na primer, u litarskoj flaši. Tada se na litar vode stavi pet kafenih kašičica gline. Posle aktiviranja (odležavanja, tj. bubrenja na dnevnoj svetlosti u trajanju od min. 5 sati), glina se promućka u flaši i sipa u čašu neposredno pre pijenja. Ovo je veoma značajno olakšanje, da ne bismo imali obavezu da svake večeri potapamo glinu, ili kad idemo na put.
VAŽNE NAPOMENE:
Glinu ne treba pripremati u metalnim posudama i metalnim priborom.
Glina se koristi pola sata pre jela ili nekoliko sati posle jela (2-3 sata posle laganijeg obroka), a nikada za vreme varenja, osim u slučaju trovanja.
Kod akutnih stanja (pijanstva, bolova, trovanja, opstipacije, proliva, kolitisa, visokog krvnog pritiska, postoperativnih zahvata, izrazite nervoze, želudačnih promena i reumatoidnih oboljenja) glinu treba piti 3 puta dnevno, pola sata pre jela, ili piti svaki sat samo vodu u kojoj je rastvorena glina.
U ekstremnim/hitnim slučajevima, glinu rastvoriti u mlakoj vodi, dobro promešati i popiti. Posle toga izazvati povraćanje.