Etarsko ulje čajnog drveta je izuzetno kompleksna mešavina organskih jedinjenja i veoma je dragoceno zato što istovremeno deluje i na bakterije i na gljivice. Ovo je važno, jer kada koristite lekove protiv gljivica oslobađate prostor za razmnožavanje bakterija i obrnuto, kada koristite dugo antibiotike pojave se gljivice. Čajno drvo je prirodan i bezbedan, a efikasan način da izađete iz ovog
začaranog kruga. Zahvaljući kompleksnom sastavu, ova biljka deluje na gram pozitivne bakterije.
Ulje čajnog drveta pomaže i onima koji se bore protiv virusa Herpes simplex. Po svojoj efikasnosti u uništavalju patogenih mikroorganizama može se porediti sa hlorom, naravno bez opasnih nuspojava koje hlor izaziva. Čisto i kvalitetno ulje čajnog drveta može se uzimati oralno, ako je prethodno razblaženo maslinovim uljem, medom ili uzeto sa malo pavlake, jogurta ili nakapano na sredinu hleba ili kocku šečera.U litar vrele vode dodajte četiri kapi čajnog drveta i udišite paru dva do tri minuta. Razblaženo nekim nosećim uljem (badem, susam, suncokret) etarsko ulje čajnog drveta je odlično sredstvo protiv artritisa. Čajno drvo je verovatno najefikasnije biljni tretman za akne. Možete napraviti losion koji sadrži ovo etarsko ulje, a možete ga nanositi i direktno na akne. Kanite jednu kap na štapić za uši i nanesite direktno na aknu.
Čajno drvo se pokazalo i kao odlično sredstvo za vaginalene infekcije. U tu svrhu najbolje je pomešati ga sa kantarionovim uljem. Tom mešavinom natopite tampon i ostavite da deluje tri sata (dva puta na dan). Terapija se ne koristi u danima ciklusa.
Kap ulja čajavca pomešana sa kašikom meda je izvanredna pomoć kod upale grla, krajnika, prehlada i kašlja. Na ovaj način čajno drvo možete koristiti i ako imate problem sa ešerihijom. Ako vas pak muči kandida izbegavajte šećer, med i hleb sa kvascom, a čajno drvo uzimajte rastvoreno u maslinovom ulju ili u malo acidofilnog jogurta. Inhalacija je efikasan način korišćenja čajnog drveta kada su u pitanju respiratorne infekcije.