Umeboši sirće je tečnost koja nastaje postupkom prirodne fermentacije umeboši šljiva. S obzirom da je nešto blaže kiselosti nego što zakoni Srbije propisuju da sirće treba da bude, od sada se ovaj proizvod prodaje pod nazivom: kiselo slani rastovor od umeboši šljiva.
Umeboši šljiva je bogata kalcijumom (24mg), gvožđem (1,7mg), fosforom (22mg), kalijumom (250mg), vitaminima B1, B2. Sadrži veliku količinu limunske kiseline, koja je mnogo boljeg kvaliteta i većeg sadržaja vitamina C od onog u limunu. Limunska kiselina čisti masnu jetru, pomaže njen rad i na taj način vrši detoksikaciju organizma. Korišćenje umeboši proizvoda će prijati i trudnicama, jer im je potreban kalcijum, a vitamin C (snažan antioksidans) iz limunske kiseline poboljšava apsorbciju kalcijuma. Prirodni enzimi regulišu varenje i rad želuca. Katenin ubrzava rad creva, svarljivost proteina i ima antiseptičko dejstvo što dovodi do otklanjanja umora i povećanja izdržljivosti. Pri tome katenin prebacuje teške metale iz pojedinih organa do bubrega i probavnog trakta i vrši njihovu eliminaciju. Fermentisani umeboši proizvodi menjaju Ph vrednost krvi iz kisele u baznu i stvaraju veću otpornost organizma na grip i prehlade a deluju veoma lekovito i kod stomačnih tegoba i mučnine na putovanju.
Umeboši sirće se dobija specijalnim postupkom kiseljenja umeboši šljiva.
Služi kao začin za salate i čorbe.
Jako je alkalno i utiče na smanjenje kiselosti telesne sredine,
Pomaže kod poremećenog rada želuca i pospešuje varenje hrane i razvoj zdrave crevne flore (korisnih mikroorganizama), jer umeboši sirće neutrališe štetne mikroorganizme.
Umeboši sirće pomaže uklanjanje posledica trulenja u crevima, čime se smanjuju bolovi izazvani gasovima, umanjuje tegobe i pomaže u lečenju i drugih stomačnih problema.
Zbog preventivnog i lekovitog značaja, makrobiotika preporučuje da se umeboši sirće, kao i pirinčano sirće, redovno konzumira.